İkinci El Konutlar İçin Değerleme Raporu Zorunlu Oluyor!

Kredili satışlarda ve yabancıya satışta gayrimenkul değerleme raporu zorunluğu uygulaması ikinci el konutlar için de uygulanacak. İkinci el konutlarda değerleme raporu zorunluluğunun kısa süre içerisinde başlaması bekleniyor.

 

Evin gerçek değerini belirlemek için değerleme raporu şart. Şu anda kredili satışlarda değerleme isteniyor. Geçtiğimiz günlerde yabancılara Türkiye’den yapılacak gayrimenkul satışlarına değerleme raporu zorunluluğu getirilmişti. Hükümet, ‘Taşınmaz Değerleme Sistemi’ ile tüm ikinci el konutlar için de ekspertiz raporu zorunluluğu üzerinde çalışıyor.

YILLAR İÇİNDE DEĞİŞİR

Bir gayrimenkulün değeri yıllar içerisinde artabiliyor. Değerinin azaldığı durumlar da söz konusu olabiliyor. Gayrimenkulün konum, yaş, alan ve nitelik gibi özelliklerinin değerlendirilmesiyle piyasa değerine sadece değerleme yöntemli ile belirlenebiliyor. Değerleme sayesinde satılacak ya da alınacak gayrimenkulün güncel fiyatını tespit ettirebiliyorsunuz.

SİGORTA İÇİN GEREKLİ

Satışın yanı sıra sigorta için de ekspertiz önemli oluyor. Örneğin DASK poliçesi için bina değeri, eşya değeri ekspertizi yapılıyor. Bu ekspertizler doğru yapılamazsa herhangi bir hasar durumunda olması gerekenden daha az ödemeler alabiliyorsunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir